Atrakcje w regionie

Dla tych, dla których liczy się nie tylko piaszczysty brzeg, nasz region ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc i atrakcji.

Pomożemy Wam to zobaczyć!

ATRAKCJE W REGIONIE

Do najważniejszych atrakcji regionu należą przede wszystkim:

USTKA

Jest to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych kurortów nad Bałtykiem. Od 1987 r. miasto posiada status uzdrowiska. Tu właściwie wszystko leczy – powietrze pełne jodu, uspokajająca zieleń, promienie słońca, wreszcie zdrowotne bogactwa naturalne. Do niewątpliwie największych atrakcji kurortu należy nadmorska promenada z licznymi kawiarenkami oraz muszlą koncertową, w której muzyka i śpiew rozbrzmiewają przez całe lato. Do stałego kalendarza imprez wpisać należy: Dni Morza, Święto Ustki, Festiwal Sztucznych Ogni, Polskie Mistrzostwa w Wypłukiwaniu Bursztynu, zawody wędkarskie i neptunalia. W Ustce nie brakuje również obiektów historycznych. Wśród tych najczęściej odwiedzanych jest latarnia morska, która wskazuje drogę marynarzom już od ponad 120 lat. Ciekawe są również muzea: w Muzeum Ziemi Usteckiej prezentowane są eksponaty, filmy i fotografie z przełomu XIX i XX wieku, powojenne dokumenty oraz pamiątki po zlikwidowanej Stoczni „Ustka”, można tu m.in. zobaczyć 100-letnią łyżwę czy strój kąpielowy z pocz. XX wieku, Muzeum Chleba zaś skupiło skarby z minionej epoki takie jak 100-letnie gofrownice, automat do sprzedaży cukierków, czy prototyp niezużywającej prądu lodówki z XIX w.

SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY

Nieoceniona osobliwość przyrodnicza okolic Ustki. Na wyjątkowość Słowińskiego Parku Narodowego składają się unikatowe w skali Europy ruchome wydmy. Przemieszczają się one z prędkością 2–10 metrów rocznie, odsłaniając przy tym szczątki martwych lasów. Najwyższa z nich Wydma Łącka (41 m n.p.m.) nazwę swą zyskała zasypując wieś Łączki. Wartości przyrodnicze Parku zdecydowały o tym, że wpisany został przez UNESCO na Światową Listę Rezerwatów Biosfery.

SKANSEN W KLUKACH

Od końca XVIII wieku po lata 20-te wieku XX teren Pomorza Środkowego zamieszkany był przez Słowińców – ludność pochodzenia kaszubskiego. Obecnie możemy o nich mówić tylko w czasie przeszłym. Zachowała się jednak w Klukach stara zagroda rybacka na bazie, której utworzono Muzeum Wsi Słowińskiej. Trzon Muzeum stanowią trzy chaty znajdujące się w tym miejscu od momentu ich budowy przez Słowińców, pozostałe (w sumie 20 obiektów) przeniesiono z okolic jezior Łebsko i Gardno. W skansenie zapoznać się można z życiem, kulturą, mową Słowińców, a podczas imprez folklorystycznych, takich jak Czarne Wesele (1-3 maja), Dni z Muzyką i Chlebem (soboty i niedziele lipca i sierpnia) czy „Jesień się pyta, co lato zrobiło” (trzecia niedziela września) można spróbować własnych sił przy wypieku chleba w starych piecach, tkaniu sieci rybackich, czy praniu bielizny w balii.

PARK KRAJOBRAZOWY „DOLINA SŁUPI”

Jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie obszarów wokół Ustki. Liczne walory przyrodnicze i turystyczne, tj. urozmaicona rzeźba terenu, bogactwo jezior i rzek, szata roślinna oraz czyste i mało zmienione środowisko stwarzają doskonałe możliwości do organizowania różnych form wypoczynku. Uprawia się tu przede wszystkim turystykę pieszą, a także rowerową, konną i kajakową.

NAJSTARSZE ELEKTROWNIE WODNE W EUROPIE

Na przełomie XIX i XX wieku rzeka Słupia stała się miejscem prac hydrotechnicznych na szeroką skalę. Przystąpiono wówczas do budowy systemu energetycznego, całość którego stanowią unikalne w skali Europy elektrownie wodne, pracujące nieprzerwanie ponad 100 lat. System jest profesjonalnie oznakowany i przygotowany do obsługi turystyki pieszej, rowerowej oraz kajakowej.

KRAINA W KRATĘ

W okolicach Ustki zachowało się wiele zabytków pomorskiego budownictwa ludowego o konstrukcji ryglowej. Od charakterystycznego wyglądu budynków wzniesionych z drewnianych słupów i gliny pomalowanej na biało, co z daleka przypomina czarną kratę na białym tle, obszar ten zyskał nazwę „Krainy w Kratę”. Najbardziej charakterystyczną jest wieś Swołowo (stolica Krainy), gdzie zachowało się ogółem 39 zabytkowych budynków, liczących sobie ponad 150 lat. Dzięki zachowaniu starego układu wieś jest wręcz reliktem ze średniowiecza. Z Ustki wytyczono i oznakowano do Swołowa trasę rowerową.

SŁUPSK

Miasto znajdujące się na Europejskim Szlaku Gotyku. Ciekawych jego historii zainteresują fragmenty murów obronnych, dwie wieże bramne, XV-wieczna Baszta Czarownic, gdzie spalono na stosie ostatnią czarownicę, renesansowy Zamek Książąt Pomorskich, z największą kolekcją dzieł Witkacego oraz gotyckie kościoły.

    No Twitter Messages.